KUBAT LTD. ŞTİ.

Blog

Anasayfa   -   Blog   -   GOOGLE'A NELER OLUYOR?

GOOGLE'A NELER OLUYOR?

25 Ağustos 2018

Yoksa SEO tamamen bir yalan mı?

Aslında herşey 2010 yılında ortaya çıkmaya başladı. Seri halde Google'a karşı açılan "listeleme" davaları ret edilirken, Fransa'da bir kişi, Google'a karşı bir dava açtı. 

Cinsel tacizden dolayı cezaevine giren bu kişi, daha sonra Google üzerinde kendi adını arattığında, "tecavüzcü, sapık" gibi kelimelere bağlı olarak adının geçtiğini gördü. Bu tip yayınların kaldırılması için dava açan şahsın karşısında Google; her ne kadar bu tip listeleme ve öne çıkan kelimelerin insan kontrolünde olmadığını, algoritmik bir temele dayandığını dile getirse de, Fransız Yargısı Google aleyhine  karar verdi. 

Son zamanlarda yüksek çözünürlüklü resimlerin indirilmesi davasını ve ayrıca Oracle ile olan davayı da kaybeden Google'a karşı şüpheler artmaya başladı.

Listeleme konusunda son bir yıldır artan dalgalanma ve SEO kurallarındaki gizliliğin daha da artması, kafaları iyice karıştırdı.

Sonuçta Google, dev bir özel teşebbüs. Kendisini bağlayan hukuki düzelemeler dışında SEO gibi kurallara uyma zorunluluğu yok aksine bu kuralları kendisi koyabiliyor.

Kendini uzman olarak tanıtan ve fakat sanki Google kendi koyduğu kuralları değiştiremezmiş gibi davranan kişlerin kalıplaşmış sözde SEO düşkünlüğü de bu karışıklılığa tuz biber ekiyor.

Şunu herkes bilmelidir ki Google, hangi web sitesini nasıl listelemesi gerektiğine kendisi karar veriyor ve bu kararını da istediği zaman değiştirebiliyor. Bu nedenle, katı ve değişmez kuralları bulunmayan Google'ın mahkemelere sunduğu savunmalardan, listeleme algoritmasında 3-4 nokta dışında diğer tüm hususları pek önemsemediği görülüyor. 

Google'ın mahkemelere sunduğu bu savunma ve bilgilendirmeleri okumayan ancak sırf para kazanmak amacıyla Google'ın dediğinin aksine hareket eden sözde SEO'cular yüzünden, SEO sektörü tüm dünyada sekteye uğramış durumda. 

Google'ın bizzat avukatları aracılığıyla yayınladığı savunma içersinde önemli bir nokta da, "organik hit". Kısaca söylemeliyiz ki Google "global" hite önem veriyor ve bölgesel hitleri ikinci planda görüyor. Basitçe anlatmak istersek Kars kaşarını anlatan bir siteye İsviçre'den gelen bir organik ziyaretin, Kars ve Ardahan'dan gelen yerel hitten daha değerli olduğuna inanıyor. Çünkü tüm dünyayı kendi çatısı altında toplama amacıyla kurulan Google'ın, bunun aksini düşünmesini iddia etmek ve hatta bunu bir kural gibi görüp, kendini SEO uzmanı olarak nitelendirmek, maalesef bir çok kişinin web sitesine zarar veriyor. 

Google'ın konum kullanma amacı sizce nedir? Web sitelerini listeleme mi yoksa reklam ve Google Maps mi? Daha bu sorunun dahi doğru cevabını bilemeyen sözde SEO'cular, Google'ı tanımadan Google adına ahkam kesedursunlar, biz şu gerçeği ilan ediyoruz: Google'ı ve işleyişini bilmeden yapılan işin ismi SEO olsa da, o iş SEO dışında herşey olabilir!!!

Sonuç olarak şunu söylemeliyiz ki SEO gerçekten de hassas bir sektördür. Ancak bu sektörü yanlış yönlendirenler yüzünden güvenilmez hale getirenlerin, kulakları çınlasın!!! Dolayısıyla Google'a birşey olmuyor, Google adına ahkam kesen bilgisizler yüzünden Google'ın isim hakkı zedeleniyor. Google algoritmaya dayalı olsa da hata yapabilir ama bu pay çok küçüktür. Ancak küflenmiş mantıkları ile SEO uzmanı geçinenlerin ise yanılmaMA payları çok daha düşüktür!!!

 

 Bu yazı 17015 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

ÜCRETSİZ ORGANİK HİT

21 Temmuz 2018

KIRIK LİNK KONTROLÜ

01 Temmuz 2018

GOOGLE SIRA BULUCU

30 Haziran 2018

ÜCRETSİZ SEO ANALİZİ

30 Haziran 2018

ALT SAYFA ZİYARETİ

26 Haziran 2018

ORGANİK HİT ve SÜRE

26 Haziran 2018